Jdi na obsah Jdi na menu
 


ZAHRADNÍ JEZÍRKA - PLÁNOVÁNÍ TVARU, ROZMĚRŮ A UMÍSTĚNÍ V ZAHRADĚ. VÝBĚR MÍSTA PRO ZAHRADNÍ JEZÍRKO.

 
 
Chcete-li se z Vašeho zahradního jezírka těšit co nejvíce, umístěte jej blízko domu, ideální je místo bez listnatých stromů a opadavých keřů.  Listí, které na podzim napadá do jezírka se ve vodě rozkládá a tvoří  organický odpad, který vážným způsobem narušuje biologickou rovnováhu jezírka. Zahradní jezírka jsou pak ohrožena přemnožením řas pro které jsou organické nečistoty nejlepším zdrojem živin.
 
Pokud nám situace neumožní vyhnout se listnatým stromům v bezprostřední blízkosti zahradního jezírka, je potřeba počítat s tím, že bude poněkud náročnější jeho udržba jezírka a péče o něj. Napadané listí je potřeba z jezírka ručně odstraňovat pomocí speciálního podběráku. Je také potřeba  vhodně dimenzovat filtraci, aby odolávala většímu množství organických nečistot. Na jaře a v létě nám pomůže skimmer, který sbírá spadané listí z hladiny jezírka,  na podzim je ideální zahradní jezírko zakrýt sítí, která brání listí dopadat na hladinu.
 
Také silné kořeny stromů a rákosí mohou způsobit potíže a poškození Folie pro zahradní jezírka.
 

Ověřte kollik slunečního svitu bude do jezírka dopadat. Ideální je poukud sluneční paprsky dopadají na hladinu jezírka přibližně 8 hodin denně. Málo přímého slunečního svitu, brání rozvoji vodních rostlin, zatímco příliš mnoho slunce může způsobovat přehřívání vody v zahradním jezírku a přemnožení řas.

 

Čím lépe zvolíme umístění jezírka v zahradě, tím více v budoucnosti ušetříme za filtraci a různé přípraky proti řasám!

 

ROZMĚRY A TVAR JEZÍRKA.

Velká zahradní jezírka mají lepší samočistící schopnosti a voda v nich se méně kazí. Je to stejné jako v přírodě, víme že malý rybníček bývá často brčálově zelený díky přemnoženým řasám, ale velké přehrady a rybníky bývají výrazně odolnější a nedochází v nich k tak výrazným výkyvům kvality vody. Pokud jsme limitováni velikostí zahrady, vytvořme jezírko alespoň co nejhlubší.

Zahradní jezírka z jezírkové fólie mohou mít jakýkoliv tvar, snažíme se, ale aby v jezírku nebyly mrtvé místa, kde by voda stála a kazila se. Prosté tvary, bez různých výběžků jsou pro zahradní jezírko nejvhodnější.

 
 
 


Archiv

Kalendář
<< únor / 2021 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 3696
Měsíc: 698
Den: 18